Щоб куля не спинила серце. Українські медики проводять унікальні операції, рятуючи бійців, які отримали вогнепальні поранення серця та коронарних судин
"Незвичайну, можна навіть сказати - моторошну колекцію можна побачити в Інституті загальної та невідкладної хірургії імені Зайцева Національної академії медичних наук: кулі, осколки, різної форми гострі шматки металу, що вийняли хірурги, оперуючи поранених бійців. Особливість цих експонатів у тому, що, по-перше, їх дістали із сердець пацієнтів. А по-друге, ті хлопці залишилися живими, повернулися додому до своїх родин. Статистика бойових втрат під час військових конфліктів свідчить, що кожен третій боєць із вогнепальним пораненням або травмою грудної клітки гине через кровотечу і зупинку серця. Шанси залишитися живим з"являються в тому випадку, коли медична служба встигає доправити пораненого туди, де знають, як рятувати таких пацієнтів, і вміють це робити.
У медичному просторі України харківський Інститут ім.Зайцева має, напевно, найбільший досвід хірургічних втручань та лікування вогнепальних уражень серця і магістральних судин. Харківська школа хірургії з її майже столітньою історією добре відомав світі. Професор Харківського університету Аполлінарій Григорович Подрєз провів операцію на серці після кульового поранення ще 1897 року. Це була перша у світі операція на серці після вогнепальної травми".